GreveLandsby.DK

Forum for Greve Landsbys beboere
Dato og tid er tors nov 30, 2023 4:14 pm

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]




Skriv nyt emne Svar på emne  [ 1 indlæg ] 
Forfatter besked
Indlæg: man mar 03, 2014 12:53 am 

Tilmeldt: søn mar 11, 2012 2:03 am
Indlæg: 136
Referat af bylaugsmøded. 24. oktober.
Mødet blev holdt hos Anne-Mette
Tilstede: Mikkel, Bettina, Kai Aage og Anne-Mette

Dagsorden

Juletræstænding
Kai Aage har aftale med 2 musikere udover det ”faste band”
Anne-Mette kontakter kirken for betaling af slikposer og koordinering med præsten.
Mikkel kontakter Bjarke om han vil være julemand igen
Bettina køber ind til slikposer og står for pakning

Legeplads/engen
Mikkel har snakket med landskabsarkitekten fra Greve Kommune og fået at vide at vores bøgehæk ikke kan tåle at blive flyttet en gang til, så der vil blive plantet en ny, Blodbøgen er blevet for stor til at flytte, så den bliver stående. Hækken mod kirken vil blive fjernet og der vil blive plantet en bøgehæk. Det hele er på kommunens regning.
Greve Kommune har bevilliget 200.000 kr. til legepladsen i 2014. Mikkel har sendt en tak til Bjarke som tak for indsatsen. Bettina, Mette og Miriam får hentet endeligt tilbud fra Bondeskoven.
Hvor bækken løber under Degnestræde mangler der stadig afskærmning, så stedet ikke er så attraktiv en legeplads. Mikkel kontakter kommunen herom.

Sommerfest
Anne-Mette har afholdt evalueringsmøde med kirken. Der var enighed om at arrangementet var vellykket. Der skal dog til næste år være opmærksomhed omkring hoppeborgen, så den ikke falder sammen igen.

Spar 20% energimøde

Stella og Anne-Mette arrangerer energimødei Godthåb d. 15. januar 2014. Energitjenesten står for oplægsholder, Godthåb står for for salg af kaffe m.m. Måske skal bylauget betale 500 kr til rengøring af den store sal, hvis vi bliver så mange at vi skal være der.

”Kogrææserlaug”
Anne-Mette’s mand Peter er ved at oprette et ”kogræsserlaug” i Greve Skov i samarbejde med Henrik Skafte, som har køer gående derude. I første omgang er det landsbyens beboere der får mulighed for at være med.

Trafikkrydset ved Roskildevej/ Vesterbjerg
Der mangler en venstresvingspil, når man kommer fra Roskilde og skal ind til Greve Landsby. Kai-Aage skriver en opfordring om at der bliver taget affære. Kai-Aage sender til Mikkel som sender videre til kommunen

Greve Landsbynet
Mikkel har oprettet der hedder Greve Landsbynet (det er Mikkel’s firma). Der er bestilt til 137 husstande. Forventer at det kan tages i brug til april 2014.

Nye lygtepæle
Mikkel skriver på hjemmesiden om at Dong skal til at sætte nye lygtepæle op i stedet for de nuværende.

Næste møde
Torsdag d. 16. januar hos Kai-Aage, Degnestræde 22.


Top
 Profil  
Svar med citat  
Vis indlæg fra foregående:  Sorter efter  
Skriv nyt emne Svar på emne  [ 1 indlæg ] 

Alle tider er UTC + 1 time [DST ]


Du kan ikke skrive nye emner
Du kan ikke besvare emner
Du kan ikke redigere dine indlæg
Du kan ikke slette dine indlæg
Du kan ikke vedhæfte filer

Søg efter:
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Danish translation & support by Olympus DK Team